O stale rosnącej popularności escape roomów najlepiej świadczy to, że z każdym miesiącem pojawiają się nowe obiekty tego typu, a jednocześnie przybywa miłośników tej formy spędzania czasu.

Czym zatem są escape roomy?

Są to pokoje zagadek, których idea opiera się na tym, że uczestnicy zabawy zostają zamknięci w pomieszczeniu i mają określony czas (najczęściej jest to godzina) na to, aby się z niego uwolnić. Aby to zrobić konieczne jest wielokrotne przeszukiwanie pomieszczenia i rozwiązywanie łamigłówek oraz zagadek, które się w nim znajdują.

Przykładowo, kod do wprowadzenia w zamku otwierającym drzwi może wyświetlić się na ścianie tylko wtedy, gdy jeden z uczestników zabawy stanie w określony miejscu. Aby jednak mógł na nim stanąć, musi zdobyć określony przedmiot, który znajduje się w szafce zamkniętej na klucz.

Brzmi skomplikowanie?

Dobry escape room projektowany jest w taki sposób, aby przy odrobinie wysiłku wszystko dało się rozwiązać, chociaż trzeba pamiętać o tym, aby dobrać poziom trudności escape roomu do swoich umiejętności. Dla ułatwienia zabawy wszystkie pokoje dostępne w naszym rankingu podzielone zostały na trzy poziomy trudności: łatwy, średni oraz trudny.